Anakart Neden Arızalanır

Anakart Neden Arızalanır

Anakart Nedir?

Kombi dahil olmak üzere hemen hemen tüm elektronik cihazlarda bulunan, beyin görevinde olup cihaz içinde yer alan parçalara voltaj göndererek parçaların çalışmasını sağlayan en önemli parçadır.

Anakart Neden Arızalanır

Anakart Neden Arızalanır?

  • Voltaj dalgalanmaları sebebi ile;

Kombiler çalışmak adına lazım olan yani gereken elektriği şebekeden almaktadır. Şebekeden gelen elektrikte dalgalanmalar olduğunda da arıza yapmaktadır. Bu her durumda geçerli olmasa da çoğu durumda geçerli olmaktadır. Elektriklerin gitmesi voltajın aniden düşmesi anlamına gelirken elektriğin birden gelmesi kombiye yüksek voltun ulaşması anlamına gelmektedir. Bu durumda kombi kartı direk yanar. Yama sonrasında da müdahale edilmesi gerekir. Bizler bu gibi durumlara karşı kombi regülatörü kullanmalısınız önerisinde bulunabiliriz. Anakart bu durumda hem tamir edilebilmekte hem de sıfırı ile değişimi gerçekleştirilebilmektedir.

  • Kombi eski olduğu için;

Bir kombi uzun yıllardır kullanılıyor ise içerisinde bulunan elektronik kart dahil hemen her parçasında sorun olabilir. Özellikle de 15 yıla yakındır ya da daha uzun süredir kullanım durumunda olan kombilerde bu sorun yaşanabilmektedir. Bu arıza durumunda bizler genelde cihaz değişimini önermekteyiz. Yine de kullanıcı talebi ile karta müdahale de edebiliriz. Eski olan kombilerde tamir işlemi çoğu zaman yapılamamaktadır. Sıfır parça bulmak da çoğu zaman güç bir durum oluyorken çoğu zaman kolay olabilmektedir. Kombi marka model ve çeşidine göre yerinde tespit yapmak gerekir.

  • Kombi parçaları arızalanıp anakartı etkilediği için;

Kombi içinde bulunan parçalar bazen arızalandığı zaman bu arıza durumu elektronik kartı da etkilemektedir. Bu durum sebebi ile de arıza yapabilmektedir. Böyle bir sorun oldu ise anakarta tamir ve değişim müdahalesi yapılabilir. Uzman desteği almak üzere bizi arayabilirsiniz.