Bacalı Kombi

Bacalı Kombi

Bacalı Kombi Nedir?

Kombi çeşitlerinden biri olup günümüzde kullanımı yok denilecek kadar azdır. Tıpkı doğalgaz sobası gibi bacaya bağlanarak çalışmakta olup, sıcak su ve ısınma gereksinimlerine karşılık veren kombi çeşididir.

Bacalı Kombi

Bacalı Kombi Nasıl Çalışır?

Bacalı tip kombiler adından da anlayabileceğimiz üzere baca yardımı ile çalışma sağlar. Monte edildiği ortamdaki havayı kullanma özelliği ile bilinir. Bina bacasına bağlantı yapılır ve atık gazı da yanma sonrasında baca ile dışarı gönderir. Çalışma sistemi bu kadar basittir.

Bacalı Kombi Kullanımı Neden Azdır?

Çünkü; günümüzde baca çıkışı olan bina sayısı azdır. Bu cihazlar atık gazı dışarı gönderirken bacayı kullanır. Bu sebeple de bacanın her zaman iyi çeker durumda olması şarttır. Baca kontrolleri yapılmadığı sürece kullanıcı sağlık problemleri yaşayabilir. Çoğu zaman da hayatından olabilir. Bu açıdan da daha az tercih edilir durumda olan kombi çeşitlerindendir. Hatta günümüzde üretimi durdu bile diyebiliriz.

Bacalı Kombi Kullanırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Bacalı tip kombi kullanıyorsanız eğer uzun yıllardır kullanır durumdasınız demektir. Ya da bir daireye yeni taşındığınızda bina eski ise karşınıza çıkmaktadır.

  • Baca çekişlerini kontrol ettirmelisiniz. Baca kuvvetli çekmediği durumlarda atık gaz sistematik olarak dışarı atılamaz. Daire içine sızabilir ki bu da sağlığınızdan olmanıza büyük etmendir.
  • Baca tıkalı olmamalıdır. Tıkalı ise cihaz arızaya geçer. Cihazı bu şekilde kullanmamalı mutlaka uzman yardımı almalısınız.
  • Baca çelik olmalıdır. Çelik olmayan bacalar insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
  • Bakımları uzmanına yılda bir kez mutlaka yaptırılmalıdır.
  • Cihazın bulunduğu ortamdaki cam ya da pencere sürekli açık olmalıdır.
  • Ortamda menfez bulundurulmalıdır.
  • Baca delindiğinden ya da yerinden çıktığında cihaz kullanılmamalı mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

Bu öneriler dikkate alındığında sorun ya da sıkıntı yaşama olasılığınız düşük olacaktır.