Doğalgazdan Tasarruf Etme

Doğalgazdan Tasarruf Etme

Kış aylarında doğalgaz faturalarınızın yüksek değil de daha düşük oranda gelmesini ister misiniz? O halde sizler için yaptığımız araştırma doğrultusunda tasarruf yaşamada etkili olan birkaç yöntemi sunalım.

  • Tasarruf konusunda en çok işe yarayan yöntem izolasyondur. İzolasyonu iyi olan bir evin kötü yapılan izolasyonlu bir eve oranla %50 gibi bir yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
  • İş yerleri ve evlerde kullanmadığınız petekler var ise bulundukları odanın kapısını kapatabilirsiniz. Böylece soğuk havanın iç ortama gelmesini engelleyebilirsiniz. Fakat bu odanın kapısı günde iki üç defa açılıp kapanırsa bu uyarının çok fazla işe yaradığı söylenemez. Çünkü sıcak hava bu odaya gider ve çalışır durumda olan petekler daha fazla çalışarak tasarruf yapmanıza engel olur.
  • Kombilerinizin bakımını yani temizlik işlemini her sene yaptırmanız %10 kadar yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda kombinin de ömrünün uzamasına yardımcı olmaktadır.
  • Pencerelere mümkün olduğunca pvc yapılmalıdır. Eğer mümkün değilse cam aralarına fitil konulması tasarruf sağlamaktadır. Çünkü bu sayede soğuk havanın içeri, sıcak havanın dışarı çıkması engellenmektedir.
  • Perdelerin açık olmaması da yakıt tasarrufuna etmendir. Ancak perdeler hiç bir şekilde peteklerin üstünü kapatmamalıdır. Aksi takdirde tasarruf yapılmadığı gibi sarfiyat daha fazla olmaktadır.
  • Peteklerin önü ve etrafı tamamen açık olmalıdır. Eğer kapalı durumda ise verim alamazsınız ve bu da daha fazla enerji sarfiyatına neden olmaktadır.
  • Peteklerin arka taraflarına ısı yalıtım levhası koymak da yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
  • Oda termostatı kullanırsanız hem kesin bir sıcaklığa ulaşır hem de yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz. Bu cihaz da ortalama olarak %6 oranında yakıt tasarrufu sağlar.
  • Termostatik vana kullanımı doğalgaz tasarrufu için mühimdir. Peteklerde bulunan alt vanaların yerine takılmaktadır. Yakıt tasarrufu sağlamanın yanı sıra kombiye en uzak peteğin iyi şekilde ısınmasını da sağlamaktadır. Fakat tek sorun oda termostatı ile termostatik vana aynı anda kullanılmamasıdır.
  • Sıcak su kullanımında ısı derecelerinin kombiden yapılması gerekiyor. Musluktan ılıklaştırma yapılmamalıdır. Musluktan yapılan bu işlem iki kere para ödemeniz anlamına geliyor. Çünkü suyu hem para vererek sıcaklaştırıyor hem de yine para vererek soğuklaştırıyorsunuz. İstediğiniz ısıyı kombinin üzerinden ayarlarsanız sizin için daha iyi olur.

Yukarıda belirtilen Doğalgazdan Tasarruf konusundaki maddeleri uygularsanız faturalarınızda %60 oranında düşme olduğunu siz de görebilirsiniz. Soru ve görüşleriniz için bizi arayabilirsiniz.