İmmergas Eolo Mini Arıza Kodları

İmmergas Eolo Mini Arıza Kodları

►► Eolo Mini model kombilerde ekranda öncelikle E daha sonrasında arıza kodu (01 gibi) belirmektedir.

E01 Arıza Kodu: Brülörde alev oluşumu yok.

►► Ateşleme arızası olarak adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda yapmanız gereken ilk şey gaz kontrolüdür. Gaz vanalarına bakarak konutunuzda gaz olup olmadığından emin olmalısınız. Gaz vanaları açık şekilde olmalıdır. Gaz ile alakalı sorun yoksa eğer kombinize reset atmanız gerekir. Resetleme işlemi sonrasında arızada düzelme olmuyorsa eğer parçalarda sorun olabilir. Bu gibi durumlarda genelde; anakart, gaz valfi ya da elektrotlarda problem olabilmektedir. Yine de teşhis ve çözüm için uzman desteği almalısınız.

E02 Arıza Kodu: Aşırı ısınma ikazı.

►► Aşırı sıcaklık sebebi ile limit termostatın attığını belirten arıza kodudur. Cihaz bloke konumda olduğu için hiçbir konumda çalışma yapmaz. Teknik açıdan bu arıza durumu kış konumunda yaşandı ise petek ve tesisat vanaları kontrol edilmeli kapalı ise açılmalıdır. Vanalar açık durumda ise kombiyi resetlemelisiniz. Yine bir düzelme durumu olmadı ise servis yardımı almanız gerekmektedir. Bu gibi arıza durumlarında; ana eşanjörde, pompada, üç yollu vanada sorun olabilir. Ayrıca tesisatta ya da kalorifer filtresinde tıkanma durumu da olabilir. Net teşhis ve çözüm için servisi aramalısınız.

E03 Arıza Kodu: Vantilatör anormalliği.

►► Hava akış sorunudur. İmmergas Eolo Mini model kombiler hermetik olduğu için bu arıza durumunda birçok parçada sorun olabilir. Muhtemel arıza durumları ise; anakart, prosestat, fan arızası, bacanın yerinden çıkması durumu ya da baca ebatında sorun olması durumudur. Net arıza tespiti için yerinde tespit gerekir.

E05 Arıza Kodu: Anakart gönderme sondası problemi.

►► Anakart sorunu olabilir. Servis öncesi kombiyi birkaç kez resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmuyor ise servis müdahalesi gerekir. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.

E06 Arıza Kodu: Kullanım suyu sondası problemi.

►► Kullanım suyu sondasında yani ntc sensöründe sorun olabileceğini belirtir. Sensör kablolarında da sorun olabileceği için arıza durumunda mutlaka uzman yardımı almalısınız.

E08 Arıza Kodu: Maksimum resetleme.

►► Kısa zamanda kombi olması gerekenden fazla resetlendiği zaman ekranda bu hata kodu belirir. Reset butonuna yeniden bastığınızda arıza düzelecektir. Arızada düzelme olmazsa eğer kombinizi şalterinden kapatıp yeniden açabilirsiniz.

E10 Arıza Kodu: Düşük su basınç problemi.

►► Tesisat su basıncının düşük olup tesisata su eklenmesi gerektiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda servis çağırmanıza gerek yoktur. Eolo Mini model kombinin sağ alt kısmında monteli olan siyah kare uçlu doldurma musluğunu sola çevirerek basıncı 1,5 e kadar çıkarmalısınız. İşlem sonrasında doldurma musluğunu kapatın. Arızada düzelme olacaktır.

E11 Arıza Kodu: Duman termostat problemi.

►► Bu gibi durumlarda atık gaz sistemi ile alakalı sorun olabilmektedir. Kullanıcı olarak bir müdahalede bulunmadan arıza tespit ve onarımı adına mutlaka uzman desteği alın.

E15 Arıza Kodu: Konfigurasyon problemi.

►► Anakart problemi olabilir. Anakart ya da kablolarında sorun olabileceğini belirten bu arıza durumunda teknik açıdan uzman müdahalesi gerekmektedir. İşlem yapmadan servis yardımı almalısınız.

E20 Arıza Kodu: Parazit alev problemi.

►► Alevin tam anlamı ile oluşmadığını belirten bu arıza durumunda servis öncesi kombiye reset atmanız gerekir. Birkaç reset uygulamasından sonra arızada düzelme olmazsa eğer servisi aramalısınız. İyon elektrodunda, anakartta ya da gaz valfinde problem olabilir. Ayrıca atık gaz sistem sorunu da söz konusu olabilir. net teşhis ve müdahale için servisi aramalısınız.

E24 Arıza Kodu: Tuş takımı problemi.

►► Tuş takımının bağlı olduğu ekran kartta problem olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almalısınız.

E27 Arıza Kodu:  Yetersiz devir daim durumu.

►► Öncelikle kombi altındaki kalorifer tesisatına ait vanaları kontrol etmelisiniz. Vanalar kapalı ise açmalısınız. Sorun yine de devam ediyoesa kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, ana eşanjörde kireçlenme olabilir ya da devir daim pompası arızalı olabilir. Net arıza tespiti ve çözümü adına mutlaka servisi aramalısınız.

E31 Arıza Kodu: Kumanda paneli ile iletişim sorunu.

►► Kumanda paneli ile iletişimin sağlanamadığını belirten arıza durumudur. Bağlantılarda problem olabilir. Yine de arızanın net tespiti için yerinde görmek gerekir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.

E37 Arıza Kodu: Şebeke gerilim sorunu.

►► Düşük voltaj sorunu olarak da adlandırabileceğimiz bu arıza durumunda şebekeden gelen voltajın düşük olduğunu anlayabiliriz. Bu gibi arıza durumlarında voltajlar düzelene dek beklemeniz gerekmektedir. Voltajlar düzelir ise sorun da düzelebilir. Cihaza reset atmanıza gerek yoktur. Otomatik resetleme olacaktır. Uzun süre bekleme ardından arıza durumunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Çünkü düşük gelen voltaj sebebi ile kombinizin kartı yanmış olabilir. Karta müdahale gerekebilir. Yalnız önerimiz bu sorunu yaşamamak için ya da bir kez daha yaşamamak için kombi regülatörü cihazı kullanmanızdır.

E38 Arıza Kodu: Alev sinyali kaybı sorunu.

►► Alev sinyalinin kaybı yaşandığı zaman bu arıza durumu ekranda belirir. Servis öncesi birkaç resetleme işlemi yapabilirsiniz. Arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer mutlaka uzman yardımı almalısınız.

E43 Arıza Kodu: Alev sinyali kaybını engelleme durumu.

►► Eolo Mini model kombi bu işlevi kendi sağlamaktadır. Alev sinyali kaybını kendi kendine engellemeye çalışmaktadır. Böyle bir durumda resetleme işlemi yapmayı deneyin. Arıza durumu uzun süre devam ederse servisi aramalısınız.