Ferroli Divatop Arıza Kodları

Ferroli Divatop Arıza Kodları

A01 Arıza Kodu: Ateşleme başarısızlığı.

►► Brülörde yanma olmadığını belirtir. Alev algılanmadığı zaman bu sorun yaşanır. Önce konutunuz içinde gaz olup kombinize de gazın geldiğinden emin olmanız gerekir. Gaz kontrolü neticesinde sorun görmediyseniz eğer “reset” butonuna basarak kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında arıza devam etmekte ise servisi aramalısınız. Gaz grubu, elektrotlar veya elektronik kart arızası durumu olabilir. Tespit ve onarım işlemini uzmanına bırakmalı servis yardımı almalısınız.

A02 Arıza Kodu: Düzensiz alev sorunu.

►► Brülörün kapalı olmasına karşın alevin devam ettiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumu iyon sorunu olarak da adlandırılabilir. Servis öncesi kombiyi birkaç kez resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmaz ise iyon çubuğunda, elektronik kartta, gaz grubunda sorun olabilir. Atık gaz sistemi ile alakalı bir durum söz konusu olabilir. Arızanın teşhis edilip onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

A03 Arıza Kodu: Limit termostat devrede.

►► Tesisat su sıcaklığının maksimum değeri aştığını ve bu sebeple limit termostatın devreye girerek kombiyi aşırı sıcağa karşı koruma altına aldığını belirtir. Eşanjör koruması olarak da adlandırılabilir. Kombiniz kış konumunda ise kalorifer vanalarının ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Kombiyi birkaç kez resetlemelisiniz. Sonrasında da sorunda düzelme olmadı ise işi uzmanına bırakmalısınız. Ana eşanjörün, kalorifer filtresinin ya da kalorifer tesisatının tıkalı olması, üç yollu vananın arızalı olması, pompanın sıkışması gibi durumlar sebebi ile bu sorun yaşanabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

F05 Arıza Kodu: Hava basınç düşürücü 25 saniye içerisinde yeterli minimum değeri almıyor.

►► Basınç düşürücü kablo tesisatında bir problem olduğunda, bacanın tıkalı olduğu veya ebatının doğru olmadığı durumlarda bu sorun yaşanabilir. Baca tıkalı ise temizliği yapılabilir. Ebat bakımından uzun ise kısaltılabilir. Kablo tesisatında sorun varsa işlem yapılarak sorun giderilebilir. Kullanıcı olarak müdahalede bulunmadan uzman yardımı almalısınız.

A06 Arıza Kodu: 4 dakika içerisinde 5 kez alev eksikliği yaşanıyor.

►► Ani gaz kesintileri durumunda yaşanan arıza durumudur. Bölgede ya da daire içinde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Servis öncesi birkaç resetleme işlemi yapabilirsiniz. Resetleme sonrasında sorunda düzelme olmaz ise; gaz sisteminin basıncı düşük, gaz armatörü arızalı, elektronik kart veya iyonizasyon elektrodu sorunu olabilir. Net arıza teşhis ve onarımı için uzman yardımı almalısınız.

F07 Arıza Kodu: Kablo tesisat bağlantı problemi.

►► X5 konnektörün üstünde yer alan köprü bağlı olmadığı zaman bu sorun yaşanır. Kablo tesisat bağlantısındaki sorun sebebi ile cihaz bu arızayı verir. Bu arıza durumunda teknik açıdan uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F10 Arıza Kodu: Çıkış sensörü 1 sorunu.

►► Çıkış sensörü 1 de ya da kablolarda sorun olabilir. Bu gibi arıza durumlarında kombinize müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

F11 Arıza Kodu: Sıcak su sensörü problemi.

►► Sıcak su kullanımında önemli parçalardan biri olan sensörde sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda sensörün yanı sıra sensör kablolarında da sorun olabilir. Arızanın yerinde tespit edilip müdahale edilmesi açısından uzman yardımcı almanız gerekmektedir.

F12 Arıza Kodu: Kazan bölmesindeki sensör arızası.

►► Kazan bölmesinde yer alan sensörde ya da sensör kablolarında sorun olduğu zaman bu problem yaşanabilir. Sensör kablolarında kopukluk veya kısa devre durumu söz konusu olabilir. Arızanın kesin tespit edilmesi ve çözümlenmesi için uzman yardımı almalısınız.

F14 Arıza Kodu: Çıkış sensörü 2 sorunu.

►► Kombide çıkış sensör 2 de sorun olması, sensör kablolarında problem olması sebebi ile de sorun yaşanabilir. Böyle bir sorunda arızanın yerinde tespit edilmesi ve onarılması için uzman yardımı almalısınız.

A15 Arıza Kodu: Hava sinyal koruması devreye girmiş.

►► 15 dakika içerisinde 5 kez F05 hata kodunun yaşanması sonrasında müdahalenin olmaması sebebi ile ekranda belirir. Hava akış probleminin devam ettiğini belirtmektedir. Arızanın tespit ve onarımı adına servis yardımı almalısınız.

F34 Arıza Kodu: Besleme gerilim problemi.

►► Şebeke geriliminde sorun olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda şebekeden gelen voltajın 170 V altında olduğunu anlayabiliriz. Cihaz otomatik resetleneceği için hiçbir müdahalede bulunmadan bir süre kadar beklemenizi öneririz. Voltajlar düzeldiğinde arıza durumunda da düzelme olabilir. Yalnız uzun süre bekleme sonucunda arıza durumunda eğer bir düzelme durumu olmazsa anakart düşük gelen voltaj sebebi ile yanmış olabilir. Önerimiz servis yardımı almanızdır. Ayrıca bu sorunu bir kez daha yaşamamak veya hiç yaşamamak için “kombi regülatörü” kullanabilirsiniz.

F35 Arıza Kodu: Frekans problemi.

►► Şebeke frekansının normal olmadığını belirtir. Elektrik sistemi ya da tesisatında arıza durumu olabilir. Uzman desteği almanız gerekmektedir.

F37 Arıza Kodu: Tesisat basıncı düşük durumda.

►► Sağ alt köşede monteli durumda olan siyah doldurma musluğu ile sistem basıncını yükseltmeniz gerekir. Basıncı 1,5 e gelecek kadar yükselttiğinizde doldurma musluğunu kapatın. Sorun düzelecektir. Arızada düzelme olmaz ise birkaç reset uygulaması yapabilirsiniz. Sorunun düzelmediği, sıklıkla tekrar ettiği ya da işlemin yapılamadığı durumlarda Ferroli Servisi yardımı alabilirsiniz.

F39 Arıza Kodu: Harici sensör hatası.

►► Kombideki harici sensörde ya da sensör kablolarında sorun olabileceğini belirtir. Net bir arıza tespiti yapılması ve sorunun çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F40 Arıza Kodu: Tesisat basıncı yüksek durumda.

►► Kombi sistem basıncının 2,5 barın üstünde olduğunu belirtir. Kombiye olması gerekenden fazla su basmış olabilirsiniz. Yüksek basıncı düşürüp sorunu çözümlemek amacı ile kombinize yakın durumda olan bir peteğin hava alma bölümünü açarak su alabilirsiniz. Su aldıkça kombi sistemindeki basınç değeri düşecektir. Bu şekilde ideal su basıncını (1,5 bar değerini) ayarlayabilir sorunu çözümleyebilirsiniz.

A41 Arıza Kodu: Sensör konumlandırma problemi.

►► Çıkış sensörünün boru bağlantısının kesildiğini anlatır. Isıtma sensörü doğru şekilde konumlandırılmamış olabilir ya da düzgün çalışmıyor olabilir. Kontrol ve müdahale için uzman desteği almak gerekir.

F42 Arıza Kodu:  Isıtma sensöründe anormal bir durum söz konusu.

►► Sensör arızası olabilir. Arıza tespit ve onarımı için servisi aramalısınız.

F43 Arıza Kodu: Eşanjör koruması devreye girmiş.

►► Sistem hava yaptığında veya su sirkülasyonu sağlanmadığında bu sorun yaşanır. Su sirkülasyonu olmuyorsa eğer pompa arızalı olabilir. Sistemde hava var ise hava alınarak arıza çözümlenebilir. Yine de net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

F47 Arıza Kodu: Sistem su basınç sensörü arızası.

►► Sistemdeki su basıncını algılayan sensörde ya da sensöre bağlı kablolarda sorun olabileceğini belirtir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımcı almanız gerekmektedir.

F50 Arıza Kodu: Modureg bağlantı problemi.

►► Kablo tesisatında kopma olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.