Kombi Isı Ayarı

Kombi Isı Ayarı

Kombiler piyasada farklı birçok marka ve modelde bulunabilen cihazlardan olduğu için kombi ayarı bu özelliğe göre değişebilmektedir. Her kombide aynı ayar durumu söz konusu değildir. Tabi bu durumun farklı olmasına sebep olan bazı etmenler de vardır. Kısaca sunalım…

Kombi Ayarının Her Konutta Aynı Olmamasına Sebep Olan Etmenler

  • Binanıza ısı yalıtım işlemi uygulanmış ise kombinizin ısı ayarını kısıkta kullansanız dahi evinizin tamamı ısınır ve bu şekilde tasarruf etmiş olursunuz. Isı yalıtımı olmayan binada yaşayan bir kombi kullanıcısının ısı ayarı diğer kombi kullanıcısı ile aynı olamaz. Isı yalıtımı olmadığından dolayı kombisinin ısı ayarı daha yüksek olur. Tüketici yakıt konusunda da tasarruf sağlayamaz.
  • Eviniz ara katlarda ise kombinizi kısık derecede kullanarak istenilen performansı yakalayabilirsiniz. Bu durumun tam tersi ise yani zemin katta veya en üst katta yaşıyorsanız her zaman beklediğiniz verimi alamadığınız gibi kombinizin ayarı da yüksek olur. Aradaki farkı göz önünde bulundurursanız zaten kombi ayarının bir olmadığını anlayabilirsiniz.
  • Kombilerde değişlik gösteren marka model ve çeşitler de kombi ayarlarının aynı olmamasına neden olmaktadır. Üretilen her bir marka model kombinin minimum maksimum sıcaklık ayarları bulunur. Buna göre de ısıtma ve sıcak su ayarları hiçbir zaman aynı olmaz.
  • En önemlisi de tüketici talepleri aynı değildir. Her bir tüketicinin hem ısıtma hem de sıcak su almadaki beklentisi aynı olmamaktadır. Kimi sıcak kimi ise daha ılık bir ortam isteyebilmektedir. Kombilerdeki ısı ayarları da buna bağlı değişebilmektedir.

Değerli kombi kullanıcıları gördüğünüz gibi her binanın, dairenin ve kombilerin özellikleri bir olmadığından dolayı, sizlerin talebi de değişebildiğinden dolayı kombi ayarı hakkında açık ve net bilgiler verilememektedir.

Kombi Ayarı Konusunda Önerimiz

  1. Kombi ile konfor sıcaklığınızı kendiniz belirleyin, ortam beklediğiniz şekilde ısınıyorsa o derece sizin konfor derecenizdir. Başka bir dereceye almadan çalıştırın.
  2. Kombilerin ısı ayarları ile sürekli oynamayın. Sabit bir ısı ayarında çalışması ideal kullanım olacak ve beklentinize yanıt almanıza yardımcı olacaktır.
  3. Kombilerde genelde yukarı-aşağı, artı-eksi ya da çevirmeli ayar düğmeleri vardır. Bu şekilde ayarlamayı yaparak ideal sıcaklığınızı kendiniz beklentinize göre ayarlayın.
  4. Kombinizi ve kullandığınız ayarı farklı dairede kullanılan aynı ya da farklı kombiler ile kıyaslamayın.