Kombinin Donması

Kombinin Donması

Kombinin bir sebeple soğuğa maruz kalarak arıza oluşturması demektir.

Kombi Neden Donar?

Kombi birçok sebeple donabilir. Donma durumları genelde kış aylarında soğuk günlerde yaşanılır. Kombi eğer açık balkona monte edilip dolap içine alınmadı ise donma yapabilir. Bunun yanı sıra kombi altında bulunan borulara izolasyon yapılmadıysa donma yapabilir.

Kombinin Donması

Kombi Donduysa Hangi Parçalarda Problem Oluşmuş Olabilir?

  • Bu sorunda karşımıza birçok sebep çıkar…
  • Kombinin plastik malzemelerinde çatlama durumu söz konusu olabilir. Bu durumda hangi parçalarda hangi sebeple sorun oluştu ise uzman servis ekibi tespitini ve çözümünü yapacaktır.
  • Kombinin sol bloğu arızalanmış olabilir. Bu durumda arızalı olan sol blok değiştirilir ve sorun çözümlenebilir.
  • Kombinin sağ bloğunda sorun olabilir. Arıza tespiti adına servis yardımı alırsanız sorun kısa sürede çözümlenecektir.
  • Ana eşanjörde sorun olabilir. Ana eşanjör kombinin önemli parçalarındandır. Ana eşanjör; brülörden almış olduğu suyu içinden geçirmekte olan ve suyu ısıtmakta olan bir parçadır. Tek eşanjör ve çift eşanjörlü kombilerin tümünde bulunmaktadır. Arızalı ise tamiri olmaz genelde değişimi yapılır. Maliyet açısından da biraz yüksek olmaktadır.
  • Plaka eşanjörde problem olabilir. Plaka eşanjör çift eşanjöre sahip cihazlarda bulunur. Görevi; kombi içindeki su ile şebekeden aldığı suyu birbirine karıştırmamaktır. Arızalı olma durumunda değişimi gerekmektedir. Tamiri olmamaktadır.

Kombi Donduğunda Kullanıcı Ne Yapmalı?

Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Saydığımız arıza durumlarına ancak uzman servis ekibi müdahale edebilir. Siz kullanıcı olarak sorunun neyden kaynaklı olduğunu bilemez ya da bulamazsınız. Bu nedenle de önerimiz hiçbir müdahaleyi gerçekleştirmeden işi uzmanına bırakmanızdır.