Kombinin Monte Edilmesi

Kombinin Monte Edilmesi

Kombinin marka modeline göre montaj uygulaması değişmez. Bu anlamda kapasite de önemli değildir. Önemli olan cihazın çeşididir. Yani kombi hermetik mi? Bacalı mı? Yoksa yoğuşmalı mı? Bu konu montaj için önemlidir. Kombi çeşidine göre montaj uygulaması detayları aşağıda sunulmuştur.

  1. Hermetik Kombilerde Montaj

Hermetik kombiler özellikleri gereği 160 m2 den daha küçük olan yani orta büyüklükte olan dairelere monte edilir. Montaj kuralları içerisinde daire büyüklüğü yer alır diyebiliriz. Bunun yanı sıra montajı genelde mutfaklara yapılır. Eğer mutfak küçük ise ya da montaj bakımında proje gereği yer belirlenemediyse balkona da monte edilebilir. Mutfağa montajı uzmanı tarafından yapılır. Kullanılan şalter 2 amper olmalıdır. Balkona monte edileceği durumlarda ise balkonun kapatılma önerisi sunulur ya da balkon kapatılamıyorsa kombi dolap içine alınmalıdır önerisinde bulunulur. Aksi durumda kombi soğuk havalarda dona maruz kalarak sürekli arızalanabilir ve kullanım zamanını yitirebilir.

  1. Bacalı Kombilerde Montaj

Bacalı kombilerde montaj diğer çeşitlerine nazaran daha farklı olmaktadır. Ortamın havasını kullanmakta olan ve bu sayede çalışan bacalı kombiler düşük hacimli yerlere monte edilmemelidir. Aksi durumda gaz sızıntısı veya cihazın yanmama gibi durumları söz konusu olursa kullanıcı sağlığı tehlikede demektir. Bu sebeple de proje neyi gerektiriyor ise ona göre montajı yapılır. Montajı yapılmadan önce baca çıkışına bağlanarak montajı yapılan bacalı kombilerde baca çekim kontrolü yapılmalıdır. Baca eğer iyi derecede çekmiyor ise montaj yapılmamalı öncesinde baca temizliği tavsiye edilmektedir. Baca çekişi iyi olursa, baca çelik olursa montajının yapılacağı yer verilen değerden yüksek olduğunda çok kolay montajı yapılabilir. Fakat günümüzde bacalı kombi kullanımı neredeyse yok denecek kadar azdır.

  1. Yoğuşmalı Kombilerde Montaj

Yoğuşmalı kombiler hem ebat hem kullanım hem de çalışma sistemi bakımından diğer kombilere göre çok farklıdır. Yoğuşmalı kombilerde montaj edilecek yeri yine proje belirler. Genelde işin uzmanına bırakılan bu uygulamada sorun yaşanmaz. Sadece ebat bakımından diğer kombilere göre büyük olduğu için genelde mutfakta kullanılması istenmez. Bu sebeple de monte edildiği yerler balkonlar olmaktadır. Ortamdaki havayı kullanmayan ve hermetik kombiler gibi fan yardımı ile temiz hava atık gaz alış verişini sağlayan yoğuşmalı kombi hava akımını sağlayan boru ile dışarı uzantısı yapılarak monte edilir. Monte edildiği yer balkon ise balkonun açık olmama şartı olmaktadır. Balkon kapatılamıyorsa ya da kapatılmak istenmiyorsa bu durumda kombi uygun olan bir dolabın içine alınmalı veya kombiye uygun dolap yapılarak etrafı kapatılmalıdır. Bu dolap olmasının sebebi ya da balkonun kapatılma sebebi soğuk havalarda dondan etkilenip arızalanmamasıdır. Bu özellik de mutlaka önemsenmelidir. Önerilen genel anlamda kombi çeşidi ne olursa olsun işi uzmanına bırakmaktır.