Oda Termostatı

Oda Termostatı

Her dairede mutlaka bulunması gereken cihazdır. Özellikle de doğalgaz faturalarının yüksek geldiğini söyleyen tüketicilerimiz oda termostatı kullanırsa faturalarında %6 oranında enerji tasarrufu yaşayabilir.

oda termostatı nedir, oda termostat satışı

Oda Termostatı Nasıl Çalışır?

Kombi veya kazana bağlandıktan sonra cihaz üzerinden ve oda termostatı üzerinden bir ısı ayarlaması yapılır. Oda sıcaklığı ayarlanan ısıya ulaştığında cihazın çalışmasını kısa süreliğine durdurmaktadır. Bu işlevi içerisinde bulunan sensör aracılığı ile yapmaktadır. Mesela cihazınızı bir sıcaklığa ayarlayın ve bekleyin. Daireniz ayarladığınız sıcaklığı ulaştı ise bu sensör ısıyı algılar ve cihazı durdurur. Çalışmasını durduran cihazınız yakıt tüketmemiş olur. Daireniz bu sıcaklığın altına düştüğünde ise cihazı tekrardan çalıştırır. Sizler de bu şekilde tasarruf yaşamış olursunuz.

Oda Termosatı Çeşitleri Nelerdir?

Bu cihazların frekanslı ve kablolu olarak iki çeşidi de mevcuttur.

  • Kablolu oda termostatında kablo kullanılır. Cihazınızdan dairenizde vakit geçirdiğiniz bir odaya kablo çekilir ve gerekli ayarlamalar yapılarak kullanıma hazır olur.
  • Frekanslı oda termostatında ise kablo yerine modül bulunur. Modülün biri cihaza diğeri ise dairenizde vakit geçirdiğiniz bir odaya yerleştirilir. Gerekli ayarlardan sonra kullanıma hazır hale gelir.

Oda termostatı kullanıyorsanız bağlı olduğu kombi ya da kazanın ayarı her zaman yüksek olmalıdır. Aksi halde oda termostatı görevini yerine getiremez ve kullanılmamış gibi yakıt tüketimi devam eder.