Protherm Leopard Arıza Kodları

Protherm Leopard Arıza Kodları

F0 Arızası: Tesisat devresi su basıncı düşük durumda.

►► Öncelikle MODE tuşuna basarak ekranda basınç değerini görüntülemelisiniz. Basınç muhtemelen 1 bar altındadır. Basıncı yükseltmek için kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek su basma işlemi uygulamalısınız. Su basma işlemi sonrasında arıza düzelir, doldurma musluğunu kapatabilirsiniz. İşlemden sonra arıza durumunda düzelme olmadı ise, arıza sıklıkla yaşanıyor ise, işlemi yapamadıysanız servisi arayarak yardım talep edin.

F1 Arızası: Ateşleme devresi problemi.

►► Ateşleme sisteminde sorun olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda 4.led de yanıp sönmeye başlayacaktır. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman önce gaz vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı ise açmanız gerekir. Kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız. Kombiye gaz geliyorsa birkaç reset uygulaması yapabilirsiniz. Resetleme sonrası arıza tekrarı halinde servis yardımı almalısınız. Ateşleme arızası halinde; anakart, iyonizasyon ateşleme elektrodu ya da gaz valfi gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Net tespit için mutlaka servis çağırın.

F2 Arızası: Kalorifer gidiş suyu sensör problemi.

►► Kalorifer gidiş suyunu ölçme görevindeki sensörde sorun olabileceğini belirtir. Tabi bu durumda sensör kablolarında da sorun olabilmektedir. Arızanın kesin teşhisi ve onarımı için servis desteği almalısınız.

F3 Arızası: Aşırı ısı limit termostatı devrede.

►► Tesisat su sıcaklığının en yüksek seviyeyi bile aştığını belirtir. Kombiniz kış konumunda ise peteklerin vanasına ve kombi altındaki tesisat vanasına bakabilirsiniz. Vanalar kapalı şekilde ise açmanız gerekmektedir. Vana açıkken de sorun yaşanıyor ise kombiyi resetlemeyi deneyin. En fazla 3 reset uygulaması yapmalısınız. Arızada yine bir düzelme durumu olmazsa eğer; Pompada, ana eşanjörde ya da üç yollu vanada sorun olabilir. Ayrıca tesisatın tıkalı ya da kalorifer filtresinin tıkalı olma olasılığı da vardır. Bu yüzden arızanın tespit ve çözümü için uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F4 Arızası: Sıcak su sensör arızası.

►► Sıcak su konumunda çalışan önemli parçalardan biri olan sensörde ya da sensöre ait kablolarda sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden mutlaka servisi aramalısınız.

F5 Arızası: Dış hava sensörü problemi.

►► Dış ortamdaki havaya göre kombiyi çalıştırma görevinde olan bu sensör her kombide bulunmamaktadır. Kombinizde dış hava sensörü varsa arızalı olabileceğini belirten arıza kodudur. Yoksa da bu durumda elektriksel bir sorun olabilmektedir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için mutlaka servisi aramalısınız.

F9 Arızası: Cihaz çalışmasına karşın değerleri değiştirilemiyor.

►► 3.led de yanıp sönecektir. Böyle bir sorunda yapmanız gereken tek işlem kombiyi şalterinden kapatıp yeniden açmaktır. Cihaz arızasında bu işlem sonrası düzelme olmuyor ise parametre ayarları gerekebileceğinden uzman yardımı alın önerisinde bulunabiliriz.