Protherm Lynx Arıza Kodları

Protherm Lynx Arıza Kodları

F01 Arızası: Aşırı ısınma problemi.

►► Tesisat su sıcaklığının maksimum değere gelmesi sonucunda limit termostatın attığını belirtir. Bu gibi arıza durumlarında servis öncesi resetleme işlemi uygulamalısınız. Uygulamadan sonra sorunda düzelme olmaz ise petek vanaları ile tesisat vanalarını kontrol etmelisiniz. Vanalar açık olmalıdır, kapalı ise açın. Yine de arıza durumu düzelmezse eğer; ana eşanjörde, pompada, üç yollu vanada sorun olabilir. Ayrıca kalorifer filtresinde veya tesisatta tıkanma durumu olabilir. Arıza tespiti ve onarımı için servisi aramalısınız.

F02 Arızası: Sıcak su sensör problemi.

►► Sıcak su sorunu yaşayabileceğiniz arıza durumudur. Sensör sorunu olarak bilinir, sensörle birlikte sensör bağlantılarında da sorun olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F03 Arızası: Tesisat gidiş suyu sensör problemi.

►► Tesisat gidiş suyu sensöründe ya da sensör kablolarında sorun olabileceğini belirtir. Teknik olarak arızanın tespiti ve çözümü için mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

F04 Arızası: İyonizasyon veya ateşleme problemi.

►► Bu arıza kodu ile birlikte ekranda RESET yazısı da belirmektedir. Bu arıza durumunda öncelikle dairenizde gaz olup olmadığına bakın. Gaz vanaları kapalı şekilde ise açın. Gaz geliyorsa kombiye reset atın. Yine de düzelme durumu olmuyorsa eğer servisi çağırmalısınız. Ateşleme arızası durumunda; elektronik kart, elektrotlar ya da gaz grubunda sorun olabilmektedir. Tespit ve onarım uygulaması için mutlaka servis yardımı almalısınız.

F05 Arızası: Hava akış anahtarı sorunu.

►► Lynx model kombiler hermetiktir. Hermetik kombilerde prosestat, fan ya da elektronik kartta sorun olabilir. Dışarı uzanan hava akım borusu yerinden çıktığında ya da ebatı uygun olmadığında da bu sorun yaşanabilir. Arıza tespit ve onarımı için servis çağırmalısınız.

F06 Arızası: Tesisat dönüş suyu sensör sorunu.

►► Tesisat dönüş suyu sensöründe veya sensöre bağlı kablolarda sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

F09 Arızası: Prosestatta kısa devre arızası.

►► Fan çalışmıyor ama prosestat kontakları kapalı ise bu sorun yaşanır. Arıza durumu prosestattan kaynaklıdır. Yalnız elektronik kart arızası da söz konusu olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

F10 Arızası: Tesisat devresinde basınç sorunu.

►► Tesisat devresindeki su azaldığı ya da yükseldiği zaman bu sorun yaşanır. Öncelikle basıncın düşük ya da yüksek olup olmadığına bakılmalıdır. Reset butonuna 2 sn kadar basılı tuttuğunuz zaman ekranda basınç değeri görüntülenecektir. Basınç düşük durumda ise yani 1 bar altını gösteriyor ise kombi altındaki siyah doldurma musluğu ile basıncı 1,5 bara getirmelisiniz. Basınç yüksek durumda ise yani 2.5 bar üstünü gösteriyor ise kombinize yakın kaloriferin havasını almalı ve basıncı 1,5 bara kadar düşürmelisiniz. Arıza durumu işlem sonrası düzelecektir. Düzelmediğinde, işlemi yapamadığınızda ya da arızasının çok sık tekrar ettiği durumlarda servis yardımı almalısınız.

F11 Arızası: Sirkülasyon problemi.

►► Tesisat gidiş-dönüş sıcaklığı arasındaki ısı farkı 40°C ise ekranda bu arıza kodu yanıp söner. Bu arıza durumunda petek vanalarını ve tesisat vanalarını kontrol etmeniz gerekir. Vanalar kapalı ise açmanız lazım. Daha sonra kombiyi resetlemelisiniz. Yine de düzelme durumu olmazsa eğer kalorifer tesisatı veya filtresi tıkalı olabilir. Pompa sıkışmış ya da devir düşürüyor olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

F12 Arızası: Düşük şebeke voltaj sorunu.

►► Şebeke gerilimi 165 V altında olduğu zaman ekranda bu uyarı kodu yanıp söner. Voltajlar düzelene kadar beklemeniz gerekir. Bu arada cihaz otomatik reset konumunda olacaktır. Yani herhangi bir müdahale gerçekleştirmeden beklemelisiniz. Uzun süre bekleme neticesinde arıza durumunda bir düzelme olmadı ise anakart düşük gelen voltaj sebebi ile yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Anakarta müdahale edilmesi açısından servis yardımı almalısınız. Arızanın tekrarlanma olasılığı olduğu için yeniden sorun yaşamamak adına kombi regülatörü cihazı kullanmanız gerekir.

F13 Arızası: Tesisat devresi sensörüleri arasında sıcaklık farkı yaşanıyor.

►► Tesisat dönüş suyu sıcaklığı ile gidiş suyu sıcaklığı arasında 7°C ısı farkı olursa bu sorun yaşanır. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeksizin servis yardımı almanız gerekmektedir.