Protherm Panther Arıza Kodları

Protherm Panther Arıza Kodları

F0 Arızası: Düşük su basınç arızası.

►► Tesisat su basıncı 0,6 barın altına düştüğü zaman bu arıza kodu ekranda belirir. Tesisata su basıldığında sorun düzelecektir. Panther model kombide basıncı görüntüleyebilmek adına MODE tuşuna bir kez basmanız gerekir. Basıncın düşük olduğunu görüntüledikten sonra kombi sağ altında monteli olan mavi renkteki doldurma musluğu ile basıncı yükseltmelisiniz. Basınç 1,5 bara geldiğinde işlemi sonlandırmalısınız. Sorun düzelecektir. Arızanın düzelmediği, sürekli tekrar ettiği durumlarda ya da işlemi yapamadığınız durumlarda Protherm Servisi’ni arayabilirsiniz.

F1 Arızası: Alev oluşmuyor.

►► Yani kombi ateşleme yapamıyor. Bu gaz yokluğu sebebi ile yaşanıyor olabilir. Gaz vanalarını kontrol ederek kombiye gaz gelip gelmediğine bakabilirsiniz. Vanalar kapalı şekilde ise açık konuma getirmelisiniz. Buna rağmen arıza yaşanıyor ise RESET düğmesine basarak kombiyi resetleyebilirsiniz. Resetleme ile de arızada düzelme olmuyorsa eğer; gaz grubu, elektrotlar ya da anakart arızalı olabilir. Arıza ancak yerinde görülür ise tespit yapılabilir. Bu nedenle tespit ve çözüm için servis çağırmalısınız.

F2 Arızası: Kalorifer gidiş suyu ntc arızası.

►► Kalorifer gidiş suyu sensör sorunu olarak adlandırılabilir. Sensör ya da sensörün bağlı olduğu bağlantılarda sorun olabilir. Servis çağırırsanız sorun net tespit edilerek çözüm sağlanacaktır.

F3 Arızası: Aşırı ısınma ikazı.

►► Çok sık karşımıza çıkan bu arıza durumu kombi sıcaklığının maksimum değeri aştığında yaşanır. Servis gelmeden önce kalorifer ve tesisat vanalarını kontrol edebilirsiniz. Kombiyi resetleyebilirsiniz. Vanalar açık ve kombi resetlenmesine karşın arızada düzelme olmuyorsa eğer servis çağırmanız gerekir. Ana eşanjördeki kireçlenme, pompadaki sıkışma, üç yollu vanadaki arıza, tesisat ve kalorifer filtresindeki tıkanma sebebi ile sorun yaşıyor olabilirsiniz. Uzman servis ekibi yerinde tespit yaparak çözüm sağlayacaktır. İşi uzmanına bırakmalı ve kombiye müdahale etmemelisiniz.

F5 Arızası: Dış hava sensör sorunu.

►► Dışarının sıcaklığına bağlı kombinin çalışmasına yardımcı olan sensörün arızalı olabileceğini belirtir. Bu sensör her kombide bulunmaz. Dış hava sensörü olan kombilerde sensör sorunu olabiliyorken dış hava sensörü olmayan kombilerde elektriksel bir sorun olabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi açısından servisi aramanız gerekmektedir.