Termostatik Petek Isı Ayar Vanası

Termostatik Petek Isı Ayar Vanası

Sadece kalorifere takılarak kullanılabilen ısı ayarlayıcı cihazdır. Takılı olduğu peteğin ısısı ayarlanabilir ve odalar tamamen birbirinden bağımsız şekilde ısıtılabilir.

termostatik-radyator-vanasi

Termostatik Vana Nasıl Çalışır?

Termostatik vananın kullanımı basittir fakat sağladığı yarar paha biçilemez. Mesela dairenizde sıkça kullandığınız ve diğer odalara nazaran daha sıcak olmasını istediğiniz bir oda varsa termostatik vana taktırabilirsiniz. Bu cihaz sayesinde odanız beklediğiniz ısıya ulaşmış olur.

  • Termostatik vana peteğe takılır. Sonrasında üzerinde yer alan kademlerden biri seçilir ve bu seçilen kademe oda ısısını belirler. Bu ısıyı belirleyen aslında kullanıcıdır. Kullanıcı oda ısısına bu cihaz sayesinde karar verir ve petekler de bu ısıya ulaşana kadar çalışma sergiler. Sonrasında oda ayarlanan ısıya ulaştığı zaman termostatik vana bir süre kadar çalışmayı durdurur. Oda ısısı düştüğü zaman ise otomatik devreye girerek odanın yeniden ısınmasına yardımcı olur.

►► Özellikle de kombinize uzakta kalan petek ya da peteklerde ısı daha düşük oluyorsa veya hiç olmuyorsa bu durumda mutlaka termostatik vana kullanmalısınız. Beklediğiniz ısıyı termostatik vana sayesinde elde etmiş olursunuz.

Peteklere Takılan Isı Vanası kullanan ya da kullanacak olan tüketicilerin dikkat etmesi gereken tek konu dairede oda termostatının olmamasıdır. Çünkü çalışma sistemleri hemen hemen aynıdır. Biri kombiyi oda sıcaklığına göre çalıştırıyorken diğer petekleri oda ısısına göre çalıştırır. İşte bu nedenle de ikisi aynı anda kullanılamaz.

Kullanıcı da birinden birine karar vermeli ve kullanmalıdır. Bu cihazın ısı ayarı hakkında da net bilgiler vermek mümkün olmaz. Çünkü ısı ayarları tamamen modele göre değişiklik göstermektedir.