Vaillant Ecotec Arıza Kodları

Vaillant Ecotec Arıza Kodları

F00 Arızası: Gidiş suyu sıcaklık sensör problemi.

►►Gidiş suyu sıcaklık sensörünün arızalı olması veya kablolarındaki sorunlar sebebi ile yaşanabilen arıza durumudur. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından uzman desteği almanız şarttır.

F01 Arızası: Dönüş suyu sıcaklık sensör problemi.

►►Dönüş suyu sıcaklık sensöründe arıza durumu olabilir, sensör kablolarında sorun olabilir. Arıza ancak yerinde görülür ise bir tespit ve müdahale yapılabilir. Bu yüzden uzman yardımı almalısınız.

F10 Arızası: Gidiş suyu sıcaklık sensöründe kısa devre problemi.

►►Gidiş suyu sıcaklık sensörünün bağlı olduğu kablolarda kısa devre durumu söz konusu ise o yüzden bu sorun yaşanıyor olabilir. Arıza halinde uzman desteği almanız gerekmektedir.

F11 Arızası: Dönüş suyu sıcaklık sensörü kısa devre problemi.

►►Dönüş suyu sıcaklık sensörü bağlantılarında kısa devre durumu olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için mutlaka servis çağırın.

F20 Arızası: Emniyet kapanması sorunu.

►►Limit termostat sorunu olarak da adlandırılabilir. Gidiş ya da dönüş suyu sensöründe temassızlık olduğunu belirtir. Bu durumda cihaz içinde bulunan suyun sıcaklığı en yüksek değere ulaşmış ve cihaz bloke konuma geçmiş demektir. Önce petek ve tesisat vanaları kontrol edilmelidir. Vanalar kapalı şekilde ise açılmalıdır. Cihaz birkaç kez resetlenmelidir. Yine de arıza durumunda düzelme olmaz ise mutlaka servis aranılmalı ve yardım alınmalıdır.

F22/F23/F24 Arızası: Kuru yanma problemi.

►►Sistemde su olmayabilir ve cihaz susuz çalıştığı için kuru yanma sorunu oluşturuyor olabilir. Bu arıza kodlarından biri ekranda belirir ise sistem suyunu kontrol edin. Basınç düşük ise sisteme su basmanız gerekir. Kombinin sağ altında gri kelebek şeklinde doldurma musluğu olması gerekir. Sola çevirdiğiniz zaman açılır, cihazdan su sesi gelir ve su dolumu başlar. Panelde bulunan bar göstergesini takip edin. Basınç 1,5 a geldiğinde işlemi sonlandırın. İşlem sonrası arızada düzelme olmuyorsa birkaç reset işlemi uygulayın. Arıza yine de düzelmiyorsa veya sistem basıncı ideal konumdaysa kalorifer tesisatında tıkanma olabilir, pompa arızalı olabilir, filtre tıkalı olabilir ya da ana eşanjörde problem olabilir. Arızanın tespit edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F25 Arızası: Atık gaz sıcaklığı yüksek durumda.

►►Emniyet termostatı bağlantısında problem, kablolarda kopma durumu, ana eşanjör arızası ya da baca ile alakalı bir durum söz konusu olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekir.

F26 Arızası: Gaz valfi işlevsiz.

►►Gaz valfinin işlev sağlamadığını belirten arıza durumudur. Cihaz ateşleme işlemini başarılı bir şekilde yapamaz. Bu durumda gaz valfi ya da elektronik kartta sorun olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F27 Arızası: Sahte alev uyarısı.

►►Arıza durumunda öncelikle kombiye birkaç kez reset atmanız gerekir. Resetleme sonrası sorunda düzelme olmazsa eğer iyon elektrodunda, anakartta ya da gaz valfinde sorun olabilir. Arızanın yerinde tespit edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F28 Arızası: Ateşleme sorunu.

►►Bir sebeple cihazın ateşleme yapmadığını brülörde alev oluşmadığını belirtir. Bu arıza durumunda öncelikle konutunuza ve kombinize gelen gazı kontrol etmeniz gerekir. Yani kombiye gaz gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekir. Kombiye gaz gelmekte ise kombiyi resetlemeniz gerekir. Birkaç reset işlemi sonrasında arızada düzelme olursa eğer kullanmaya devam edebilirsiniz. Arızada düzelme olmazsa eğer servis çağırmanız gerekir. Bu sorunda; elektronik kart, gaz grubu ya da elektrotlarda sorun olabilir. Arıza teşhis ve çözümü için mutlaka servisi aramalısınız.

F29 Arızası: İyonizasyon problemi.

►►Arıza durumu F28 ile hemen hemen aynı sayılır. Ani gaz kesintilerinde bu sorun yaşanabilir. Bu yüzden dairenizde gaz kesintisi olup olmadığına bakın, servis öncesi kombiyi birkaç kez resetleyin. Yine bir sonuç alamazsanız eğer; gaz grubunda, elektronik kartta ya da iyon elektrodunda problem olabilir. Atık gaz sistemi sorunu da söz konusu olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

F32 Arızası: Fan sorunu.

►►Fan soketleri doğru şekilde takılmamış olabilir, anakart üstündeki çoklu soket yerine tam anlamı ile takılmamış olabilir, prosestat arızalı olabilir. Arızanın net teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F49 Arızası: Voltaj sorunu.

►►Ebus da kısa devre, aşırı yüklenme gibi durumların olduğunu belirtir. Bu durum şebeke voltajındaki dalgalanma sebebi ile meydana gelmektedir. Arıza durumunda voltajlar düzelene kadar beklemeli ve cihaza bir müdahalede bulunmamalısınız. Arıza uzun süre bekleme sonrası düzelmezse eğer anakart hasar görmüş olabilir. Müdahale için servisi aramalısınız. Müdahale sonrasında ise önerimiz aynı sorunun tekrar etmemesi amacı ile kombi regülatörü kullanımıdır.

F61 Arızası: Gaz valfi kumandası sorunu.

►►Gaz valfine giden kablo demetinde problem olabileceğini, gaz valfi ya da anakart arızası söz konusu olabileceğini belirtir. Arıza tespit ve onarımı için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

F62 Arızası: Gaz valfi kapanmasında gecikme durumu.

►►Gaz valfinin kapanması gerekirken geç kapandığını belirtir. Bu arıza durumunda gaz valfinde ya da anakartta problem olabilir. Arıza yerinde görülürse net tespit yapılabilir ve çözüm sağlanabilir. Bu yüzden uzman yardımı almalısınız.

F63 Arızası: EEPROM sorunu.

►►Elektronik kart arızası olabilir. Kombiye müdahale etmemeli mutlaka çözüm için uzman yardımı almalısınız.

F64 Arızası: Elektronik ntc sorunu.

►►Gidiş veya dönüş suyu sensöründe kısa devre olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda anakartta da problem olabilmektedir. Kesin tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.

F65 Arızası: Elektronik kartta yüksek sıcaklık uyarısı.

►►Dış etkenler nedeniyle elektronik kartta yüksek sıcaklık algılandığını belirten arıza kodudur. Cihaza müdahale etmeksizin uzman yardımı almanız gerekir.

F67 Arızası: Elektronik alev problemi.

►►Beklenmeyen bir alev sinyali alındığını belirtir. Anakart arızalı olabilir. Arızanın tespiti ve onarımı için mutlaka servisi aramalısınız.

F68 Arızası: Dengesiz alev sinyali.

►►Alevin olması gerektiği gibi olmadığını belirtir. Yoğuşma suyu yolu tıkanmış olabilir, gaz valfi, elektronik kart ya da iyon elektrodunda sorun olabilir. Arıza tespit ve onarımı için mutlaka servisi aramalısınız.

F70 Arızası: Geçerli olmayan cihaz kodu.

►►Daha önce cihaza elektronik kart ile ekran kartı değişimi yapıldı ise cihaz kodu yanlış girişmiş olabilir. Yeniden ayarlama yapılmalıdır. Eksik güç kodlaması durumu da olabilir. Servisi çağırmalısınız.

F71 Arızası: Gidiş suyu sıcaklık sensörü problemi.

►►Gidiş suyu sıcaklık sensörünün sabit değer bildirdiğini belirtir. Gidiş suyu sensöründe sorun olabilir ya da gidiş suyu borusu doğru dayanmıyor olabilir. Arıza tespit ve onarımı için servis çağırmalısınız.

F73 Arızası: Su basınç sensörü sinyali çok düşük durumda.

►►Su basınç sensöründe kısa devre, kesinti ya da besleme hattında kısa devre durumu olabilir. Mutlaka servis çağırmalısınız.

F74 Arızası: Su basınç sensörü sinyali çok yüksek durumda.

►►Su basınç sensörüne giden hatta kısa devre durumu olabilir, sensörde dahili bir arıza durumu olabilir. Arıza tespiti ve onarımı için mutlaka servisi aramalısınız.

F75 Arızası: Pompa çalışmaya geçtiğinde basınç farkı algılanmıyor.

►►Bu arıza durumunda öncelikle kombi basıncını kontrol edin. Basınç düşük durumda ise kombiye su basın. İşlem sonrasında arızada düzelme olmaz ise su basınç sensöründe ya da pompada sorun olabilir. Sistemde hava olabilir. Arızanın net teşhisi için yerinde görülmesi gerekir. Müdahale ve çözüm için mutlaka servisi arayın.

F77 Arızası: Yoğuşma suyu pompası arızalı durumda.

►►Atık gaz klapesi geri bildirimi olmadığını ya da yoğuşma suyu pompasında arıza olabileceğini belirtir. Yine de net teşhis ve onarım için servis çağırmalısınız.

F78 Arızası: Harici reglerde sıcak su çıkış sensörü kesintisi durumu.

►►Kullanım suyu sensörünün köprülenmediğini anlatır. Arızanın tespiti ve çözümü için mutlaka servis çağırmalısınız.

F83 Arızası: Gidiş ya da dönüş suyu sıcaklık sensörü sıcaklık değişimi problemi.

►►Kombi basıncını kontrol edin, basınç düşük ise kombiye su basma işlemi uygulayın. Basınç normal ise ya da su basma uygulamasından sonra arızada düzelme olmadı ise; gidiş ya da dönüş suyu sıcaklık sensöründe çok küçük sıcaklık farkı kaydedildiğini veya değişiklik kaydedilmediğini belirtir. Kesin bir tespit için sorunu yerinde görmek gerekir. Müdahale için de mutlaka servis çağırmalısınız.

F84 Arızası: Gidiş-dönüş suyu sıcaklık sensörü sıcaklık farkı tutarsız durumda.

►►Gidiş-dönüş suyu sıcaklık sensörünün tutarsız değerler bildirdiğini belirtir. Sensörler birbirine karışmış olabilir ya da doğru şekilde montaj işlemi yapılmamış olabilir. Kesin bir tespit ve çözüm için servis çağırmalısınız.

F85 Arızası: Gidiş ya da dönüş suyu sıcaklık sensörü montajı yanlış yapılmış.

►► Gidiş veya dönüş suyu sıcaklık sensörünün ya aynı boruya ya da yanlış boruya montajının yapıldığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.