Vaillant Ecovit Arıza Kodları

Vaillant Ecovit Arıza Kodları

F00 Arızası: Kalorifer gidiş suyu sensör bağlantısında kopukluk.

►► Kalorifer gidiş suyu sensör bağlantısında kopma olduğunda, sensör arızalı olduğunda bu sorun yaşanabilir. Arıza tespiti ve onarımı için mutlaka servisi aramalısınız.

F10 Arızası: Kalorifer dönüş suyu sensör bağlantısında kopukluk.

►►Kalorifer dönüş suyu sensör bağlantısında kopma olduğunda veya sensör arızalı olduğunda bu problem yaşanabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için servis çağırmalısınız.

F13 Arızası: Boyler sensör arızası.

►►Boyler sensör kablo demeti bağlantısında kopma olabilir, kısa devre olabilir ya da sensör arızası olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından mutlaka uzman yardımı almalısınız.

F20 Arızası: Atık gaz sistemi sıcaklığı en yüksek değerde.

►►Atık gaz ısısının en yüksek değere ulaştığını belirtir. Dönüş ya da gidiş sensörde, ateşleme soketinde ya da ateşleme kablosunda problem olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekir.

F27 Arızası: Gaz armatörü kapalı ama iyonlar alev algılıyor.

►►Sahte alev olarak adlandırabiliriz. Gaz valfinin kapalı olmasına rağmen iyon elektrodunun iyon algıladığını belirten bir arıza durumudur. Bu sorunda servis öncesi yapılması gereken bir işlem yoktur. İyon elektrodunda, gaz ventillerinde ya da elektronik kartta problem olabilir. Arızanın teşhisi ve çözümü için servis çağırmalısınız.

F28 Arızası: Cihaz devreye giriyor alev oluşmuyor.

►►Yani kombide ateşleme sorunu var. Kombi bir sebeple ateşleme yapamıyor demektir. Bu dairede gaz olmadığı veya kombiye gaz gelmediği anlamına gelebilir. Kombiye gaz gelip gelmediğine bakın. Gaz vanaları açık durumda olmalıdır. Buna rağmen sorun yaşanıyor ise birkaç reset uygulaması denemelisiniz. Yine de arıza durumunda düzelme olmazsa eğer; gaz grubunda, elektronik kartta veya iyon-ateşleme elektrodunda sorun olabilir. Arızanın yerinde tespit edilerek yerinde çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F29 Arızası: Ateşleme sonrası alev kesiliyor.

►►Ani bir gaz kesintisi olabileceğinden dairenizdeki gazı kontrol etmelisiniz. Gaz geliyorsa eğer kombiyi resetlemelisiniz. Reset denemesinden sonra da sorunda düzelme olmuyorsa eğer atık gaz sisteminde sorun olabilir, anakart, gaz grubu ya da iyon elektrodunda sorun olabilir. Tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

F32 Arızası: Fan motoru sorunu.

►►Fan motoru sıkışmış olabilir, kablo demetinde sorun olabilir, holl sensör ya da elektronik kart arızası olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından servis yardımı almanız gerekmektedir.

F37 Arızası: Fan motorunun devir sayısında sapma var.

►►Ecovit kazanlarda devirli fan bulunmaktadır. Fan devri düştüğünde bu sorun yaşanabilir. Arıza durumu da fan ile alakalıdır. Yine de tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

F42/F43 Arızası: Kablo demetinde kopukluk ya da kısa devre durumu olduğunu belirtir.

►►Arızanın tespiti ve çözümü için servis yardımı almalı, cihaza herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız.

F60/F63/F64/F65/F67 Arızası: Muhtemel anakart problemi.

►►Anakart ile alakalı bir sorun olabileceğini belirten bu arıza durumlarında cihaza müdahale etmeksizin uzman yardımı almalısınız.