Vaillant Vcw Arıza Kodları

Vaillant Vcw Arıza Kodları

►► Vcw kombi ısıtma yapmıyor sıcak su vermiyorsa;

  • Kombinin şalteri açık mı ve kırmızı ışık yanıyor mu?

Şalter kapalı ise açın. Şalter açık olmasına karşın kırmızı ışık yanıyorsa arızanın yerinde tespiti gerekir. Servis yardımı almalısınız.

  • Pompa çalışır durumda mı?

Çalışır durumdaysa eğer; kombi sıcak su verir ve petekleri ısıtır. Tabi pompa dışında farklı parçalarda sorun yoksa… Pompa çalışmıyorsa eğer; regler kartta, trafoda, besleme trafosunda, pompada veya limit termostatta sorun olabilir. Servis çağırmanız gerekir.

  • Üç yollu vana hareket ediyor mu?

Evetse; Baca kartında, fan motorunda veya anakartta sorun olabilir. Hayırsa; kombi basıncını kontrol etmeniz gerekir. Basınç düşük ise kombiye su basılması gerekir. Su basma işlemi neticesinde arızada düzelme olmazsa eğer conta veya kılcal borularda problem olabilir, servis yardımı almalısınız.

►► Vcw kombide sıcak su sorunu varsa;

Öncelikle kombi basıncını kontrol edin. Basınç düşük ise su basma işlemi uygulamanız gerekir. Basıncı doldurma musluğu yardımı ile 1,5 bara çıkarmanız gerekir.

Basınç normal değerdeyse eğer kombiye gaz geldiğinden emin olun. Petekleri kontrol edin. Petekler çalışıyorsa sadece sıcak su sorunu yaşanıyorsa birçok parçada sorun olabilir. Başta tribün olmak üzere, plaka eşanjör, üç yollu vana, conta, ntc, ptc gibi önemli parçalarda ve buna benzer daha birçok parçada sorun olabilir. Mutlaka servis yardımı alın.

►► Vcw kombi petekler ısınmıyorsa;

  • Peteklerin vanaları açık konumda mı?

Öncelikle petek vanalarına bakın. Vanalar kapalı ise mutlaka açın. Konut içinde en az 3 petek vanasının açık olması gerekir. Bu kurala uyarak petek vanalarını açık bırakıp kullanım sağlayabilirsiniz.

  • Kombi petek konumunda mı?

Petek konumunda değilse yaz konumunda kaldıysa petek konumunu açmanız gerekir. Yani kombiyi kış konumuna almanız gerekir. Kombi zaten kış konumunda ise ve buna karşın peteklerde ısınma olmuyorsa eğer kalorifer sensöründe sorun olabilir, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir, ana eşanjörde ya da pompada sorun olabilir. Arıza tespit ve onarımı için servis çağırmalısınız.