Vaillant Vuw Plus Arıza Kodları

Vaillant Vuw Plus Arıza Kodları

F00 Arızası: Kalorifer gidiş suyu sensör bağlantılarında kopukluk.

►► Kalorifer gidiş suyu sensörünün bağlı olduğu bağlantılarda kopma olabileceğini ya da sensörde sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda servis çağırmanız gerekir.

F01 Arızası: Kalorifer dönüş suyu sensör bağlantılarında kopukluk.

►► Kalorifer dönüş suyu sensörünün bağlı olduğu bağlantılarda kopma olabileceğini veya sensör arızası olabileceğini belirten arıza kodudur. Servis yardımı almalısınız.

F05 Arızası: Sadece bacalı kombilerde atık gaz sensör arızası.

►► Baca sensöründe ya da bağlantılarında problem olabilir. Cihaz bu sorunda bloke şekilde olur ve çalışmaz. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almak gerekir.

F06 Arızası: Sadece bacalı kombilerde atık gaz sensörü bağlantı problemi.

►► Atık gaz sensörü bağlantılarında sorun olabileceğini belirten bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan servis desteği almalısınız.

F10 Arızası: Kalorifer gidiş suyu sensöründe kısa devre durumu.

►► Kalorifer gidiş suyu sensör bağlantısında kısa devre durumu var ise bu sorun yaşanabilir. Sensör arızası da söz konusu olabilir. Arızanın net tespit edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F11 Arızası: Kalorifer dönüş suyu sensöründe kısa devre durumu.

►► Kalorifer dönüş suyu sensörü bağlantılarında kısa devre ya da sensörde arıza durumu söz konusu olabilir. Kesin bir arıza tespiti ve onarımı için mutlaka servisi aramalısınız.

F15 Arızası: Sadece bacalı kombilerde dış atık gaz sensöründe kısa devre durumu.

►► Atık gaz sisteminde görev alan baca sensöründe sorun olabileceğini belirtir. Arıza durumu bağlantılar ile alakalı da olabilir. Teknik açıdan net arıza tespiti için uzman yardımı almalısınız.

F16 Arızası: Sadece bacalı kombilerde iç atık gaz sensöründe kısa devre durumu.

►► İç atık gaz sensör bağlantılarında veya sensörde problem olabilir. Net arıza tespiti ve onarımı için mutlaka uzman desteği alınması gerekir.

F20 Arızası: Sıcaklık maksimum ısı seviyesinde.

►► Kombi bu durumda kendini kilitler ve çalışmaz. Aşırı ısınma nedeni ile elektronik kart devreye girerek kombiyi koruma altına alır. Bu arıza durumunda önce kombi altındaki tesisat vanaları ve petek vanaları kontrol edilmelidir. Vanalar kapalı ise açılmalıdır. Buna karşın arıza devam ederse kombiyi birkaç kez resetleyin. Resetleme sonrası da arızada düzelme olmaz ise; ana eşanjörde, pompada, üç yollu vanada sorun olabilir. Kalorifer sisteminde ya da filtresinde tıkanma olabilir. Arıza tespit ve onarımı için servis yardımı almanız gerekir.

F22 Arızası: Kuru yanma problem.

►► Bu gibi arıza durumlarında önce kombi basıncı kontrol edilmelidir. Kombi basıncı 1 bardan az ise su basılmalı ve basınç değeri 1,5 bara çıkarılmalıdır. İşlem sonrasında arızanın devam etmesi halinde servis yardımı almanız gerekir. Kalorifer filtresinde tıkanma, ana eşanjörde kireçlenme ya da tıkanma, pompada sıkışma durumları söz konusu olabilir. Çözüm için uzman yardımı alınız.

F27 Arızası: Gaz grubu kapalı fakat iyon algılanıyor.

►► Gaz valfi kapalı olduğunda normalde iyon algılanmaması gerekir. Fakat bu arıza durumunda tam tersi bir durum vardır. Bu gibi durumlarda kombiyi servis gelmeden önce birkaç kez resetlemelisiniz. Arızada düzelme olmazsa eğer iyon elektrodunda, gaz grubunda veya elekronik kartta arıza durumu söz konusu olabilir. Servis yardımı almalısınız.

F28 Arızası: Alev oluşmuyor-ateşleme arızası.

►► Arıza durumunda öncelikle gaz girişlerini kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları kapalı ise açmalı ve kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz girişleri açık ve kombiye gaz gelmekte ise servis öncesi birkaç reset uygulaması yapmalısınız. Arızada yine de bir düzelme durumu olmuyorsa eğer; anakart, gaz grubu ya da elektrot arızası olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.

F29 Arızası: Cihaz çalışırken alev birden sönüyor.

►► Yani iyon sorunu yaşanıyor diyebiliriz. Ani gaz kesintilerinde ya da parçalarda meydana gelen aksaklıklarda bu sorun yaşanabilir. Öncelikle gaz kesintisi olup olmadığına bakın. Gaz kesintisi yoksa ve kombiye gaz gelmekte ise bu durumda servis öncesi kombiyi birkaç defa resetlemelisiniz. Yine de bir sonuç elde edemiyorsanız eğer servis yardımı almalısınız. İyon çubuğunda, gaz grubunda veya elektronik kartta bir sorun olabilir.

F36 Arızası: 3 deneme sonrası atık gaz çıkışı algılanmıyor.

►► Bu durumda baca çekişinde sorun olabilir, fan, prosestat, elektronik kart gibi parçalarda sorun olabilir. Arızanın net teşhis edilerek onarılması açısından mutlaka uzman yardımı almalısınız.

F42/F43 Arızası: Kablo demeti problemi.

►► Kablo demetinde kopma veya kısa devre durumu söz konusu olabilir. Sorunun yerinde görülmesi gerekir. Tespit ve müdahale için mutlaka servis çağırın.

F60/F69 Arızası: Elektronik kart problemi.

►► Elektronik kart ile alakalı bir sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda cihaz bloke şekilde kalır ve çalışma yapmaz. Müdahale için servisi aramalısınız.